Leśna Osada Edukacyjna

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
Proszę wpisać wynik dodawania:
20220512_205213
Dzieci z grup 2 i 3, 4 odwiedziły LOE oraz zamieszkujące tam zwierzęta.
Miały okazję zobaczyć je w naturalnym środowisku, a także poznać ich zwyczaje.
No i oczywiście spędzić trochę czasu na łonie natury :)))

Przy tej okazji przedszkolaki wzięły udział w  MIĘDZYNARODOWYM  DNIU ZDROWIA ROŚLIN

Przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego nr 7 obchodziły 12.05.2022 r. Dzień Zdrowia Roślin w Leśnej Osadzie Edukacyjnej w Kole.

Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym warto uświadamiać, że rośliny mogą chorować oraz co to oznacza dla bezpieczeństwa żywnościowego.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła 12 maja Międzynarodowym Dniem Zdrowia Roślin w celu podniesienia globalnej świadomości na temat tego, w jaki sposób ochrona zdrowia roślin może pomóc w wyeliminowaniu głodu, zmniejszeniu ubóstwa, ochronie różnorodności biologicznej oraz pobudzaniu rozwoju gospodarczego. Dzień ten jest kluczowym dziedzictwem Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin 2020.

Zarówno nasze zdrowie, jak i zdrowie naszej planety zależy od roślin. Rośliny stanowią 80% żywności, którą jemy i produkują 98% tlenu, którym oddychamy. Szkodniki i choroby roślin są odpowiedzialne za utratę nawet 40% światowych upraw żywności oraz za straty handlowe w obrocie produktami rolnymi przekraczające 220 miliardów dolarów rocznie.

Zdrowie roślin ma wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe i rolnictwo. Międzynarodowe podróże i handel powodują, że szkodniki i choroby pojawiają się w miejscach, w których wcześniej nie występowały. Zapewnienie zdrowia roślinom jest niezbędne dla życia na ziemi i każdy z nas ma do odegrania pewną rolę.

Już dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym warto uświadamiać, że rośliny mogą chorować oraz co to oznacza dla bezpieczeństwa żywnościowego, różnorodności biologicznej, środowiska i naszej gospodarki.

Z tej okazji Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w  Łodzi Oddział w Piotrkowie Trybunalskim wspólnie z Dyrekcją Przedszkola Samorządowego nr 7 zorganizowali w Leśnej Osadzie Edukacyjnej w Kole spotkanie dla dzieci poświęcone znaczeniu ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami.
Pracownicy Leśnej Osady zapoznali dzieci z  rożnymi gatunki drzew i omówili rolę lasów w życiu człowieka.
Inspektorzy WIORIN w formie graficznej prezentowali dzieciom różne choroby, szkodniki roślin a nawet  miały okazję oglądać niektóre okazy pod mikroskopem.
Pracownicy podkreślali ważną rolę badań laboratoryjnych PIORIN  służących ograniczeniu rozwoju groźnych chorób i szkodników roślin.

Prezentowano pożyteczne owady oraz omówiono ważną rolę pszczół w produkcji żywności.
Z zainteresowaniem oglądały dzieci nasiona roślin kwiatów i warzyw.
5 i 6 latki z dużym zaangażowaniem malowały kolorowanki przedstawiające w żartobliwej formie owady i rośliny. Rozwiązywały różne rebusy o tematyce przyrodniczej.
Pracownicy Inspekcji  przekazali dzieciom  zdrowe sadzonki warzyw, które zostaną przez nie posadzone w przedszkolnym ogródku ekologicznym.
Przedszkolaki otrzymały również pamiątkowe gadżety oraz porcje nasion kwiatów do samodzielnego wysiania w doniczkach.

Należy przypomnieć, że zadania i cele Inspekcji osiągane są poprzez prowadzenie działalności kontrolnej i diagnostycznej, jak również poprzez szeroko zakrojoną działalność edukacyjną nakierowaną na podnoszenie wiedzy z zakresu ochrony roślin i nasiennictwa wśród młodzieży, producentów rolnych i przedsiębiorców działających w branży rolniczej.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi
 Oddział w Piotrkowie Trybunalskim Kierownik Oddziału -  Józef Greger